Kenny Garrett Quintet

Wybitny saksofonista (alt, sopran) i utalentowany kompozytor. Kariera Garretta nabrała tempa, gdy jako 18-latek dołączył do orkiestry Duke’a Ellingtona prowadzonej przez jego syna Mercera.

Zadebiutował albumem „Introducing Kenny Garrett” (1984), później zasilił Jazz Messengers Arta Blakeya, a w kolejnych latach grał z Freddiem Hubbartem, Woodym Shawem i Milesem Davisem (album „Amandla” i ścieżka dźwiękowa do filmu „Dingo”).

Punktem odniesienia, taką stałą bazą jest dla Garretta dziedzictwo Johna Coltrane’a. I choć sam nie gra na tenorze, ton jego instrumentów jest równie mocny i głęboko osadzony, a solówki pełne ognia i emocji. Trane’owi poświęcił całą płytę, „Pursuance: The Music of John Coltrane”, którą nagrał z Methenym, Brianem Blade’em i Rodneyem Whitakerem (nagroda Grammy w 1997).

Jednak postbop z elementami free i modal jazzu to  tylko jedno oblicze Garretta. Na krążku “Five Peace Band – Live” (Corea, McLaughlin, McBride, Colaiuta) pokazał, że również w muzyce fusion ma sporo do powiedzenia. Potwierdził to w funkowych produkcjach Markusa Millera i Mike’a Sterna. Otwiera się również na muzykę świata – na „Beyond the Wall”, słychać subtelne nawiązania do Azji, a na „Sounds from the Ancestrors” do rytmów afro-kubańskich.

 

Posted in Bez kategorii.