Al Di Meola

Jeden z najbardziej kreatywnych i biegłych  technicznie gitarzystów fusion i world music. Jego stałą inspiracją jest muzyka obszaru śródziemnomorskiego (rodzina Di Meoli pochodzi z Włoch), krajów latynoskich i kultury flamenco, co sprawia że jego utwory i interpretacje nasycone są wyrazistą rytmiką, żywiołowością, ale też liryzmem, nostalgią i wysmakowaną barwą.

Uczęszczał do Berklee College of Music. Przerwał naukę, gdy w wieku 19 lat został zaproszony przez Chicka Coreę do legendarnej Return to Forever. Występował z tą formacją w latach 1974 -76 i nagrał trzy albumy („Where Have I Known You Before”, „No Mystery”, „Romantic Warrior”), wnosząc do zespołu nową energię – używał rockowych riffów i przesterów, grał znakomite solówki. Po rozpadzie grupy realizował własne projekty, nagrywając m.in. „Elegant Gypsy”. Album ten – fuzja rocka, flamenco i gitarowej wirtuozerii – przyniosła Di Meoli szerokie uznanie, a Mediterranean Sundance, jeden z utworów płyty, stał się największym i najczęściej wykonywanym hitem artysty. Kompozycja ta, w nieco rozszerzonej wersji, rozpoczyna inny genialny album, „Friday Night in San Francisco” (1980). Jest to zapis koncertu trójki mistrzów gitary akustycznej: Johna McLaughlina, Paco de Luci i Di Meoli. Płyta sprzedała się w liczbie dwóch milionów egzemplarzy, przyczyniając się do ogromnego zainteresowanie muzyką flamenco na całym świecie.

Po okresie eksperymentów z brzmieniem gitary elektrycznej, Di Meola skupił się na udoskonalaniu gry na instrumencie akustycznym. I właśnie w wersji „unplugged” usłyszymy go w Krakowie.

Posted in Bez kategorii.